Yaşam Koçluğu

YAŞAM KOÇLUĞU

 

Son yıllarda popülerliği gitgide artan yaşam koçluğu hakkında çok sayıda insan yaşam koçluğu hizmetinin kişilere tam olarak neler sunduğunu merak ediyor. İster hedef belirlemek, ister zaman yönetimi konusunda kendinizi geliştirmek ya da iş ve özel hayat dengesini kurabilmek isteyin, yaşam koçu ile çalışmak size gerçek anlamda fayda sağlayacaktır. Bu yazımızda bütün koçluk çalışmalarının temeli olarak kabul edilen yaşam koçluğunun faydalarını sizinle paylaşıyoruz.

 

NEDEN YAŞAM KOÇUNA İHTİYAÇ DUYARIZ?

 

Ulaşılabilir Hedefler Belirlemek

Sağlıklı ve ulaşılabilir hedefler koymayı öğrenmek, yaşam koçu ile çalışabileceğiniz temel konulardan birisidir. Ulaşılabilir hedefler koymak hepimiz için öğrenilmesi ve uygulanması gereken önemli bir beceridir ve hayatınızın neredeyse her alanında bize fayda sağlayacaktır. Dünya genelinde tanınan Kişisel Gelişim ve NLP uzmanı Tony Robbins gibi birçok önemli koç ve motivasyon konuşmacısı, bireyin kendisi için doğru hedefler koymasının öneminden bahsetmektedir.

 

Eylem Planları Oluşturmak

Doğru ve ulaşılabilir bir hedef koydunuz, peki şimdi ne olacak? Bir yaşam koçu ile çalışırken ulaşılabilir bir hedef koyduktan sonra ilk yapmanız gereken birlikte bir eylem planı oluşturmaktır. Hedefe giden yolda ilk adımın kolay olması gerektiği konusunda eğitilen yaşam koçları, adımları belirlemenize yardımcı olacak ve ilk adımı atmanız konusunda sizi teşvik edecektir Bu, çoğumuzun hayatımız içerisinde genellikle ihtiyaç duyduğumuz bir konudur. Çünkü hedeflerimize doğru ilerlerken genellikle bir yol haritası oluşturmayız. İşte yaşam koçluğu hizmeti bu konuda bize profesyonel bir şekilde katkı sağlayacaktır.

 

Hayatın Amacını Bulmak

Yaşam koçları size hayat amacınızı bulmanız konusunda destek olacaktır. Yaşam koçluğu seanslarında birçok kişi bize hayat amaçlarının olmadığı şikayeti ile geliyor. İşte tam da bu noktada yaşam koçları gerek kullanabildikleri belli bir takım test araçları yardımı ile (yaşam çarkı vb.) gerekse en etkili koçluk tekniklerinden olan güçlü sorular yardımı ile danışanına hayatın amacını bulması konusunda profesyonel destek sağlar.

 

İş ve Özel Hayatı Dengede Tutmak

Günümüz dünyasında çoğu insanın ortak problemlerinden birisi iş hayatı ve özel hayatı dengede tutamamaktır. Yaşam koçluğunun faydalarından birisi de işe hayatı ve özel hayatınız arasında sıkışıp kalmaktan kurtulmanıza destek olmasıdır. Yaşam koçunuz ile çalışırken sizin için neyin daha doğru olduğunu bulabilir ve hayatınız içerisinde daha yüksek oranda denge sağlayabilmek için hemen harekete geçebilirsiniz. İş hayatı ve özel hayat arasında kuracağınız denge, konsantrasyon ve enerjinizin artması konusunda fayda sağlayabilir, daha fazla mutlu olmanızı sağlayabilir ve ikili ilişkilerinizde size fazlasıyla yardımcı olabilir.

 

Öz Güven Kazanmak

Öz güven eksikliği, insanların yaşam koçu ile çalışmasının diğer temel sebeplerinden birisidir. Öz güven eksikliği ya da motivasyon eksikliği, kişinin enerjisinin azalmasına sebep olabilir ve sağlıksız ilişkiler ortaya çıkabilir. Yaşam koçunun faydaları sayesinde öz güven inşa edebilirsiniz. Kim olduğunuzla gurur duymak ve kendi potansiyelinizden şüphe etmekten kurtulmak için destek almaktan çekinmeyin.

 

Daha Aktif ve Hareketli Olmak

Koçluk hizmeti veren profesyonel yaşam koçu günlük yaşantınız içerisinde daha aktif olmanız konusunda size yardımcı olabilir. Yaşam koçluğu hizmeti veren profesyoneller size hayatınızı daha aktif bir şekilde yaşamanız konusunda yol haritası çizebilir ve uygulamanız için sizi yürekten teşvik edebilir. Bunun yanı sıra, sağlıklı yaşam koçları, insanların yaşam kalitelerini arttırma noktasında kendileri için en doğru eylem planını gerçekleştirmeleri için uzmanlaşmıştır. Bir koçluk hizmeti alarak dışarı çıkıp vücudunuzu hareket ettirme ve daha aktif bir yaşam sürme avantajlarını yakalarsınız.

 

Daha Sağlıklı Beslenmek

Bir sağlıklı yaşam veya beslenme koçu, yeme alışkanlıklarınız konusunda daha sağlıklı seçimler yapabilmeniz için size yardımcı olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken temel nokta size bu konuda destek veren bir profesyonelin beslenme uzmanı, diyetisyen ya da bir antrenman programını içeren bir hizmet alıyorsanız antrenörlük eğitimi gibi bu alanda eğitim almış birisi olması konusudur. Amacınız kilo vermek, kas kütlenizi arttırmak ya da sadece mevcut fiziksel görüntünüzü korumak olabilir. Bu alanda eğitimli olan bir koç sizin bu hedefleriniz doğrultusunda destekleyen kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Bir yaşam koçu ile çalışarak sadece popüler bir takım diyetleri denemek yerine, yaşam tarzınız üzerinde yapılacak doğru değişikliklerin standart diyet programlarından nasıl daha iyi sonuçlar vereceğini deneyimleyebilirsiniz.

Yaşam koçluğu faydaları sizi bu konuda da destekleyecek ve istediğiniz hayat kalitesini elde etmeniz konusunda yanınızda olacaktır.

 

Daha İyi İlişkiler Kurmak

Yaşam koçluğu hizmeti size kendinizin en iyi versiyonu olmanız konusunda destek olabilir ve etrafınızdaki insanlarla kurduğunuz ilişkileri daha verimli hale getirebilir. İster iş arkadaşlarınız, sosyal çevreniz, aileniz veya sevdikleriniz olsun, bir yaşam koçu ile çalışarak çevrenizdeki insanlarla daha verimli ve sağlıklı ilişkiler kurmanız mümkün olacaktır. Hatta sadece ilişki koçluğu konusunda uzmanlaşmış, ilişkiler konusunda sorun yaşayan insanlara kendisini adamış profesyonel koçlar da vardır.

 

Verimliliğimizi Arttırmak

Erteleme alışkanlığı olan ya da bir işle uğraşırken çok kolay bir şekilde dikkati dağılan birisi olabilirsiniz. Alacağınız yaşam koçluğu seansları size hayatınızın her alanında üretkenliğinizi artırmanız konusunda yardımcı olacaktır. Daha doğru hedefler belirleyip planlar yaparak, enerjinizi daha verimli bir şekilde kullanacak ve üretkenlik ve odaklanma konusunda daha iyi duruma gelebileceksiniz. Koçluk hizmeti veren profesyoneller sizin yeni alışkanlıklar kazanmanıza ve hayatınız içerisinde önemli ölçüde daha verimli bir birey olmanıza destek olabilir.

 

Konsantrasyonunuzu Arttırmak

Bir yaşam koçu, dikkat ve odaklanmanızı arttırmak için yöntemler bulmanıza, konsantrasyon seviyenizin her zaman üst düzeyde kalmasını destekleyecek alışkanlıklar edinmeniz sürecinde sizin yanınızda olacaktır. Daha iyi bir odaklanma, iş hayatınız içerisinde verimliliğinizi artırmak, sevdiklerinizle daha kaliteli bir şekilde vakit geçirebilmek ve dikkat dağıtıcılara karşı zaman ve enerji kaybetmenizin önüne geçmek ve dolayısıyla enerjinizi daha verimli kullanmak gibi birçok farklı yönden size fayda sağlayacak bir durumdur.

 

Zamanı Yönetimi Konusunda Gelişmek

Hiç birimize zaman yönetimi öğretilmiyor. Ancak koçluk çalışmalarının faydalarından birisi de size koçluk oturumları içerisinde zamanınızı daha etkin ve verimli bir şekilde yönetmenin yeni yollarını sunuyor olmasıdır. Zamanı daha etkin yönetebilmek için bir program oluşturma, verimliliğinizi arttıracak alışkanlıklar edinme gibi konularda kendinizi geliştirme ve zaman yönetimi becerilerinizi yüksek oranda geliştirme konusunda eğitim almış bir profesyonel koçtan destek almayı deneyebilirsiniz.

 

Stres ve Kaygı Düzeyini Azaltmak

Zaman zaman sizi tamamen ele geçirdiğini düşünebileceğiniz kadar artan yoğun stres ve kaygı çoğu zaman duygusal direncinize zarar verebilir ve sizi güçsüzleştirebilir. Ancak, genellikle stres ve kaygıdan tamamen kaçmak zordur. Bir profesyonel yaşam koçu, hayatınız içerisinde etkili olan stresi ve kaygıyı azaltmanın yollarını bulmanız konularında size yardımcı olabilir. Bir yandan hayat mücadelesi verirken, bir yaşam koçu ile çalışmak karşılaştığınız sorunlarda daha sağlıklı bir şekilde başa çıkabilme konusunda size yardımcı olabilir. Stres ile baş etme yöntemlerini öğrenmek size günlük hayat içerisinde stres yaşayacağınız durumların daha rahat bir şekilde üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

 

Daha Çok Motive Olmak

Günümüzde motivasyon teknikleri üzerine yapılan bazı araştırmalar motivasyon düzeyimizi nasıl arttıracağımızı ve bunun faydalarını bize göstermektedir. Motivasyon sorunu yaşadığınız zaman, bir şeyleri yoluna koyma ihtimalimiz son derece düşüktür. Bunun yanı sıra, daha fazla motive olabilmek için harekete geçmek bizim elimizdedir. Bir yaşam koçu ile çalışmak motivasyonunuzu yükseltmek için yeni alışkanlıklar kazanmanıza ve içsel kaynaklarınıza erişmenize destek olabilir.

 

Yeni ve Farklı Stratejiler Geliştirmek

Farkında olsak da olmasak da her birimiz sorunlarla başa çıkabilmek için bazı stratejilere sahibiz. Yaşam koçluğunun faydaları arasında önemli noktalardan birisi de yeni stratejiler geliştirmeniz konusunda size destek olmak ve hayatınızdaki sorunlar ile daha kolay bir şekilde başa çıkabilmek için yeni stratejiler ve teknikler sunmasıdır. Daha önce hiç üzerinde durmadığınız şeyleri öğrenmek konusunda istek ve heyecan duyabilirsiniz ve hangi stratejinin size daha uygun olduğunu görmek için farklı şeyler denemek konusunda harekete geçebilirsiniz. Kendiniz için yeni ve güçlü teknikler bulun, kendiniz için yeni ve farklı stratejiler geliştirmeyi öğrenin ve yaşamınız içerisindeki yeni kaynaklarınızın farkına varın.

 

Yeni Kaynaklar Keşfetmek

Son olarak, bir yaşam koçluğu hizmeti size yeni bazı kaynaklar keşfetme fırsatı sunar. Profesyonel bir yaşam koçu size belki de hayatınız boyunca kendi başınıza fark edemeyeceğiniz yeni kaynaklar sunacaklardır. Kişisel gelişim kitapları ve benzer bazı destekleyici materyaller koçluk serüveninizin devam ettiği yol boyunca sizi  destekleyecektir. Sağlıklı, kaliteli ve pozitif yaşam koşulları sağlamak için destek olmaya hazırız.

 

Yaşam Koçumuz Ayşe DORUK ile birlikte hizmet vermeye hazırız. 

Genel Sağlık Koordinatörü

 

İletişim 0312 911 22 68 Dahili 123